Skip to content

Šerák, Keprník, Vozka … a dál

Naučná stezka z Červenohorského sedla na Šerák nabízí jednu z nejkrásnějších procházek přes vrcholy Jeseníků. Po cestě je možno obdivovat nádherné skalní útvary, ale také specifickou flóru typickou pro rašeliniště. Ale protože veřejná doprava na Červenohorské sedlo jezdí jen zřídka, rozhodli jsme se trasu trochu pozměnit.

Šerák

Náš výlet začal na vrcholu Šeráku (1351 m.n.m.). Auto jsme nechali v Ramzové. Odtud jsme na Šerák vyjeli lanovkou – nejprve čtyřsedačkovou na Čerňavu, pak dvousedačkovou až na Šerák.

IMAG1354 IMAG1355

Šerák je součástí Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník (nebo též Lichtenštejnský prales). Nachází se na něm turistická chata, kde je možno se občerstvit.

IMAG1357 IMAG1358

Keprník

Z Šeráku jsme šli po červené značce dále na Keprník. Ten je se svou výškou 1423 m.n.m. čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Vrchol Keprníku rovněž náleží k hlavnímu evropskému rozvodí mezi Baltským a Černým mořem.

Z vrcholu Keprníku je nádherný výhled do okolí, třeba na Šerák nebo na Vozku – další cíl naší cesty.

IMAG1363 IMAG1360 IMAG1362

Trojmezí

Další zastávkou na červené značce je sedlo Trojmezí (1316 m.n.m), kde se setkávají hřebeny Červené hory, Vozky a Keprníku. Trojmezí dostalo svůj název podle toho, že se zde nacházely hranice třech panství: Velké Losiny, Kolštejn (Branná) a Frývaldov (Jeseník).

IMAG1364

Na Trojmezí jsme také opustili červenou značku a dále jsme pokračovali po žluté směrem do Branné. Čerstvý vývrat, který jsme po cestě viděli, dobře ukazuje přírodní podmínky dané oblasti.

IMAG1366 IMAG1365

Vozka

Vrchol Vozka (1377 m.n.m.) zdobí vysoké skály. Žlutá značka přímo na vrchol nevede, je nutné jít asi dvě stě metrů po zelené, ale procházka stojí za to.

IMAG1373 IMAG1374 IMAG1375 IMAG1376 IMAG1377 IMAG1378

Z Vozky jsme došli po žluté až do Branné. Odtud odjíždí vlak do Ramzové v přibližně hodinových intervalech.

Foto © Ing. Jiří Lepka

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img

Neváhejte nás kontaktovat