Skip to content

Fertőrákos na Fertő-tó

Neziderské jezero (německy Neusiedler See, maďarsky Fertő-tó, přičemž fertő znamená bažina) je vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Jezero leží na pomezí rakouské spolkové země Burgenland a maďarské župy Győr-Moson-Sopron. Rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku. Vyznačuje se pásmem rákosí, velmi malou hloubkou, mírným a větrným klimatem. Jedinečná fauna a flóra jsou chráněny rakouským národním parkem Neusiedler See – Seewinkel a maďarským Fertő-Hanság a také zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO (v roce 2001). Více zde

Fertőrákos leží na pobřeží Neziderského jezera, zhruba 10 km severovýchodně od města Sopron, přímo na hranicích s Rakouskem. Obec je dnes součástí rakousko-maďarského Světového kulturního dědictví UNESCO.

Obec Fertőrákos je propojena cyklistickou stezkou s obcí Mörbisch am See v Rakousku.

V obci je již nepoužívaný kamenolom z něhož jsou nádherné vyhlídky na okolí. V jeskyních kamenolomu jsou vytvořeny koncertní sály, využívané pro koncerty vážné hudby. Každým rokem se tu koná hudební festival z děl hudebních skladatelů Liszta a Wagnera.  V areálu lomu se též nachází, z dálky viditelný, památník Panevropského pikniku.

Více viz fotorportáž

Máte stres před cestou? Pořiďte si antistresoé omalovánky

Fota ing. Hana Lepková

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img

Neváhejte nás kontaktovat