Skip to content

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Vlastní zámecký park tvoří tři části:

Čestný dvůr ve stylu francouzské zahrady s bazénem, travnatými plochami a květinovými záhony. Park ve svahu pod zámkem se vzácnými dřevinami. Přírodně romantický park s velkou hlavní loukou a rybníkem s vodopádem.

Park je otevřen veřejnosti celoročně od  6-20 hod.

Se svojí rozlohou 13 hektarů obklopuje rájecký zámek ze tří stran.

První podoba parku byla ztvárněna kolem roku 1770 současně s výstavbou zámku. Pod jeho hlavní budovou vznikly terasy a parter s vodní kaskádou a dalšími oživující prvky.

V první polovině 19. století byla zahrada rozšířena a přetvořena v romantický krajinářský park. Je to volná přírodně krajinářská dispozice ukončená hlavní loukou a rybníkem. Tento park měl nejen bavit, ale i poučit, a přiblížit člověka zpět k přírodě.

V šedesátých letech 20. století byl architektem Břetislavem Šormem upraven čestný dvůr s bazénem.

Po ukončení druhé světové války byl v parku zřízen zajatecký tábor. V parku bylo umístěno asi 20 000 zajatců a během jejich několikaměsíčního pobytu byl park značně poničen. Po vypuknutí epidemie tyfu byl tábor zrušen. Podle pamětníků zůstaly v parku jen stromy, trávníky a keře byly úplně zničeny.

V letech 1950 až 1980 byl zámecký park postupně vyčištěn od náletových dřevin, byly obnoveny porosty a dosázeny nové dřeviny.

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img
sidebar-img

Neváhejte nás kontaktovat