POBYTY nejen NA MORAVĚ

Lázeňský trojúhelník v západních Čechách

Trojice velkých lázeňských center Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně náleží k nejvýznamnějším lázeňským městům v celosvětovém měřítku.  Jedinečné jsou jak po stránce památkové, tak po stránce balneologické.

Karlovy Vary původně pod názvem Horké Lázně u Lokte nechal na místě údajného pramene založit císař Karel IV. Srdcem všech karlovarských pramenů je Vřídlo, které je také nejteplejším termálním plamenem u nás.  Jeho teplota je 73,4°C . Vřídlo je dnes jediným pramenem, který se při lázeňské léčbě používá ke koupelím a zároveň k pitné kúře. Najdete ho na Vřídelní kolonádě v centru lázeňské zóny Karlových Varů.

Národní přírodní rezervaci Soos  najdete u Františkových lázní. Je unikátní přírodní rezervace s rozlohou 221 ha. Slovo „Soos“ znamená v  chebském německém nářečí „močál“. Naučná stezka vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera. Nyní je z jezera vlastně rozlehlé rašeliniště a slanisko s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních tzv. mofet, ze kterých vybublává CO2, dále zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský pramen.

Ve Františkových Lázních se léčí například srdeční a cévní choroby, pohybový aparát a především gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti. Právě s neplodností je spojená také socha malého chlapce Františka a pověra, že pacientka, která pohladí tuto sošku,  do roka otěhotní.

Po cestě do Mariánských Lázní navštivte  přírodní rezervaci Smraďoch. Rezervace byla vyhlášena roku 1968 pro ochranu lesního rašeliniště, které je výjimečné svou polohou – leží v oblasti tektonického zlomu, dochází zde proto k výronům oxidu uhličitého a sirovodíku.

V Mariánských Lázních vyvěrá  zhruba 40 léčivých pramenů, v jeho okolí pak přibližně dalších 100 pramenů. Jedním z nejznámějších pramenů je tzv. Ferdinandův pramen, kterému se v minulosti říkalo „slaná kyselka“. Obecně se doporučuje do tohoto nádherného města zavítat, pokud trpíte onemocněním ledvin, dýchacího ústrojí, pohybového aparátu i při onkologických onemocněních.

Fota © Ing. Hana Lepková