Skip to content

Dóm Popeluška v jeskyni Balcarka

Dóm Popeluška – první objevená část jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy v Moravském krasu – je znám už sto let. 16. června 1923 tyto prostory objevil místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík. Popeluška dostala jméno podle typického šedého zabarvení své vápencové výzdoby. Právě zde se nachází symbol jeskyně, který se objevuje i v jejím znaku – stalaktit Handžár – krápníkový útvar ve tvaru zahnuté turecké šavle.

Do zmíněného data před 100 lety byl znám jen nevelký vstupní jeskynní portál v Balcarově skále. Ten odkryl cenné archeologické nálezy z období paleolitického osídlení – v roce 1869 tam badatel Jindřich Wankel nalezl opracované kameny a kosti či pozůstatky ohnišť. Dnes v tomto portálu začíná prohlídkový okruh jeskyní.

Objev Popelušky odstartoval další speleologický výzkum Balcarovy skály. S nástupem zimy si Šamalík všiml roztátého sněhu v malém závrtu na vrcholu Balcarovy skály. Po uvolnění ucpávky se mu 22. února 1924 podařilo proniknout do dalších prostor. Postupně objevil Wilsonovy rotundy, dóm Zkázy a Fochův dóm.

Výročí objevu Popelušky připomenul i koncert  Smíšeného sboru Kantiléna

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget

Neváhejte nás kontaktovat