Skip to content

Krásy Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky.

Jedinečnou památkou Olomouce je soubor šesti olomouckých barokních kašen. Velké kamenné fontány nesou figurální výzdobu čerpající z antické mytologie.Dodnes představují jeden ze základních prvků určujících tvář dnešního města. Jsou dokladem stavebního a uměleckého rozvoje města, které bylo v období třicetileté války téměř zničeno. Lze je považovat za jeden ze symbolů jeho znovuzrození. Soubor kašen dotváří sedmá, Arionova kašna jejímž autorem je známý sochař a olomoucký rodák Ivan Theimer. V roce 2007 byl slavnostně odhalen další přírůstek olomouckých fontán, fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra, která se nachází na nádvoří stejnojmenné kaple. Zajímavou dominantou města jsou i sloupy. Nejen již zmiňovaný Sloup Nejsvětější Trojice, ale například také Mariánský morový sloup na Dolním náměstí, který vznikl na paměť obětí moru v 18. století.

Olomoucký orloj je zasazen do severní fasády radnice. Jeho architektonický rámec tvoří výklenek s lomeným obloukem, dosahující výšky 14 metrů. Dnešní podoba orloje je z 50. let 20. století a je poplatná tehdejší oficiální estetice socialistického realismu. Mozaiková výzdoba orloje sestává z medailonů na bočních stranách výklenku, znázorňujících práce charakteristické pro jednotlivé měsíce v roce. Ve vrcholu výklenku uplatnil autor návrhu – Karel Svolinský – folklorní motiv Jízdy králů. Ve spodní části mozaikové výzdoby jsou po stranách dobově poplatné postavy představitelů pracující třídy

.

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice je zapsán od roku 2000 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice je dominantou středu města, která návštěvníkům svou impozantností snadno vyrazí dech. Jedná se o vůbec největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Sloup měří 32 metrů a v jeho spodní části se nachází kaple, která je sezonně přístupná.Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 12 reliéfů s polopostavami apoštolů. Sousoší Nanebevzetí Panny Marie je umístěné ve střední části sloupu a na vrcholu září dvě sousoší Nejsvětější Trojice. Obě sousoší jsou měděná a pozlacená. Celek sochařské výzdoby sloupu působí přirozeným a harmonickým dojmem a jistě díky své výjimečnosti stojí za pozornost.

Více informací zde

Fota © Ing. Hana Lepková

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget

Neváhejte nás kontaktovat