Skip to content

UNESCO město Telč

Pro historickou cenu památek a pro jedinečně dochované náměstí bylo historické centrum města Telče roku 1970 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací a v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Procházku můžeme zahájit výstupem na Svatodušní věž , odkud budeme mít pod sebou Telč a nejbližší okolí jako na dlani. Za povšimnutí jistě stojí měšťanské domy. Dále pak ve východní polovině náměstí dvě kašny a Mariánský sloup nebo v severozápadním cípu náměstí farní kostel sv. Jakuba s mohutnou, 60 m vysokou věží ze 14. století.

Nanáměstí je vstup do telčského podzemí, k jeh prohlídce je třeba baterka a prohlídka v některých částech až v podřepu. Je zde také peklo…

Jako na dlani máme také renesanční zámek, uzavřený modrými vodními plochami, přerušenými jen několika hrázemi. Náměstí Zachariáše z Hradce opustíme Palackého ulicí kolem Svatodušní věže a Horní bránou dojdeme na hráz Ulického rybníka. U barokní sochy anděla Strážce odbočíme šikmo dolů pod hráz cestou zvanou Na dlážkách, která nás dovede ke kostelu Matky Boží na Starém Městě. Projdeme brankou na hřbitov a hned u vchodu do kostela nás zaujme deska připomínající založení kostela roku 1099. Ke hřbitovu přiléhá budova špitálu s kaplí.

Více zde

Po dokonalém zážitku dokonalá káva.

Foto Ing. Hana Lepková

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget

Neváhejte nás kontaktovat