Skip to content

Kostel a kaple Moravských Knínic

Moravské Knínice je obec v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Leží v Bobravské vrchovině, zhruba 18 km severozápadně od Brna. Na území obce najdete kostel sv. Markéty, který pochází z roku 1366 a do dnešní doby se dochoval vrcholně gotický presbytář s křížovou klenbou. Věž byla přistavěna pravděpodobně na přelomu 15. a 16. století. V pozdější době byl kostel barokně upraven a v roce 1866 došlo k romanizujícím úpravám.

Ke kapli sv. Cyrila Medotěje se dostanete NS Moravské Knínice. Kaple pochází z roku 1862 a původně v ní byl umístěn vzácný obraz z roku 1863, na kterém je zobrazen příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Kvůli častému vloupání byl obraz přemístěn do kostela sv. Markéty. Každoročně se v této kapli koná mše k příležitosti svátku Cyrila a Metoděje. Pod kaplí je rybníček.

Kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena na památku sv. Janu Nepomuckému, který je patronem mostů a vod, mlynářů, vorařů atd. Je ochráncem proti povodním a pomluvám. Kaplička byla postavena roku 1856 a v průběhu času byla několikrát opravena. Poslední výrazná oprava byla provedena r. 2016.

Fota © Ing. Hana Lepková

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget

Neváhejte nás kontaktovat