Skip to content

Hrad Boskovice

Goticko – renesanční hrad  v Boskovicích se nachází ve výšce ve výšce 460 m n. m.

  • Ve 13. stol. majetkem pánů z Boskovic, ve 14. stol. majetkem pánů z Kunštátu, v 15. stol. znovu patří pánům z Boskovic, jejichž erb se 7- mi zubým hřebenem se stal znakem Boskovic., v 17. stol. vlastnili hrad Dietrichsteini. V současné době je hrad v majetku rodiny Mensdorff – Pouilly.
  • Technickou zajímavost představuje 26 metrů hluboká studna poháněná dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice.
  • V pověsti je za zakladatele rodu i hradu považován Velen – ptáčník. Velen se živil lovem zpěvných ptáků v okolních lesích. Jednou v lese nalezl zbloudilého šlechtice, který hledal místo k přespání. Velen neznámému ochotně nabídl přístřeší a pohostil jej. Při koupeli, jak bylo zvykem, omýval hosta věníky a osušil jej vlastním šatstvem. Když se pán vykoupal, rozčesal mu Velen dlouhé vlasy dřevěným hřebenem. Vděčný pán pozval Velena na oplátku na svůj hrad v Brně – Špilberk. Zde pak Velena přijal do stavu panského a věnoval mu pozdější panství Boskovice. A na věčnou památku onoho setkání v lese mu daroval erb se sedmizubým hřebenem. Místní pověst pak dále praví, že sám Velen pomáhal se stavbou svého nového sídla – hradu. Nosil kameny a jednou si o kámen na zemi skopnul palec. Nic si z toho nedělal a řekl: „Eh což o jeden palec, pak nebudu již chodit bosko více.“ Na památku této příhody byl hrad nazván Boskovice.

b1 b2 b3 b4 b5 b6 b7

Fota © Ing. Hana Lepková

Kategorie

Dejte nám Like na FB

Facebook Pagelike Widget

Neváhejte nás kontaktovat