POBYTY nejen NA MORAVĚ

Českomoravská FATIMA v Koclířově

Českomoravská Fatima Koclířov je jedním z nejmladších poutních míst na území ČR. Jejím posláním je šíření fatimské spirituality. Žije událostmi, které se stali před více než 100 lety v portugalské Fatimě, kde se v roce 1917 třem malým dětem zjevila Panna Maria. Poutní místo je v těsném spojení s portugalskou Fatimou a dalšími středisky po celém světě.

Celý areál se skládá z hlavní budovy bývalého kláštera – v této budově najdete hlavní zázemí celého poutního místa: zpovědní místnosti, prodejnu knížek, svíček, obrázků, recepci a klášterní cukrárnu s vlastními výrobky.
S budovou bývalého kláštera je spojen poutní kostel svatého Alfonse a Panny Marie Fatimské. Mezi další součásti areálu patří: Kaple svatého Jana Pavla II.  v poutním kostele, Kaple svatého Antonína, která je využívána pro pravidelné modlitby a v zimních měsících i bohoslužby, Kaple Panny Marie Nazaretské, která byla otevřena na památku putování sochy Panny Marie z Nazareta, která byla v Koclířově v roce 1999. V areálu se nachází i zrestaurovaná křížová cesta s výjevy ze života svaté Filomény a jejího mučení.

Součástí poutního místa je PŘÍRODNÍ AREÁL se zahradou, lesíkem, bukovou alejí a přírodním amfiteátrem. Od roku 2022 se nachází na poutím místě v Českomoravské Fatimě v Koclířově přesná replika kaple Zjevení Capelinhy z portugalské Fatimy, která je určena pro země střední a východní Evropy.

Historie areálu se začala psát v roce 1852, kdy začala stavba kláštera redemptoristů. V roce 1855 byl dostavěn a za 2 roky byl přistavěn kostel. V roce 1896 vystřídaly redemptoristy školní sestry III. řádu sv. Františka a vznikla zde dívčí škola. Od konce 2. světové války se areál změnil na domov pro řádové sestry. Českomoravská Fatima zde sídlí od roku 1995.